Bezrobocie jako źródło stresu

Osobom bezrobotnym wcale nie musi towarzyszyć załamanie nerwowe i depresja/fot.Fotolia
Osoby, które długo pozostają bez pracy doskonale zdają sobie sprawę, jak wiele stresu dostarcza taka sytuacja. Trudno im zrozumieć, jak osoby pracujące mogą narzekać na pracę, mówić o stresie w pracy. Dla osób bezrobotnych sam fakt posiadania pracy jest ogromną wartością.
/ 17.03.2009 12:03
Osobom bezrobotnym wcale nie musi towarzyszyć załamanie nerwowe i depresja/fot.Fotolia

Samoocena kluczem do sukcesu

Najistotniejszą rzeczą w przypadku osób bez pracy jest samoocena. Niepowodzenia związane z poszukiwaniem zatrudnienia, negatywna ocena kwalifikacji zawodowych lub kompetencji przez pracodawców, brak ofert pracy i ciągłe bezskuteczne wysyłanie dokumentów aplikacyjnych powoduje, że w bardzo szybkim tempie ocena własnych możliwości zostaje poddana wątpliwościom, a co za tym idzie pojawiają się nieprzyjemne emocje i poczucie porażki.

Zobacz też: Typowy poziom depresji - skąd się biorą zmiany nastroju?

Błędne koło beznadziei

Często osoby bezrobotne wpadają w stany załamania lub depresji, zwłaszcza, gdy nie mają wsparcia osób bliskich. Taka postawa jest zupełnie zrozumiała i bardzo powszechna. Jednak im bardziej osoby popadają w stan beznadziejności, tym trudniej im znaleźć pracę i koło się zamyka, ponieważ zmniejszają swoją aktywność w poszukiwaniu zatrudnienia, a na kolejną rozmowę kwalifikacyjną udają się z przeświadczeniem, że i tak nie zakończy się ona sukcesem.Oprócz zaniżonej samooceny psychicznej dochodzi fakt, że bezrobotny jest na utrzymaniu kogoś innego- współmałżonka, rodziców, dzieci, pomocy społecznej. Nie jest to komfortowa sytuacja, ponieważ - w ocenie wielu ludzi - proszenie o pomoc, zwłaszcza materialną, jest upokarzające.

Zobacz też: Nie bądź supermamą

Znów czuć się potrzebnym

Aby pozbyć się negatywnych emocji związanych z bezrobociem należy wypracować swoje metody, aby nie dopuścić do zaniżenia oceny własnych możliwości. Należy dbać, aby zawsze być czymś zajętym. Może to być pomoc w wychowywaniu wnuków, wolontariat, pomoc starszej osobie. Ważne jest, aby osoba bezrobotna czuła się potrzebna innym. Aby wykorzystać czas, którego posiada się w nadmiarze, można uzupełnić swoje wykształcenie, uczęszczać na bezpłatne szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe. Istotne jest także, by organizować sobie czas, aby nie doprowadzać do sytuacji, w której nie widzi się sensu wstawania z łóżka. W tym okresie nie powinno się również wycofywać ze spotkań towarzyskich.

Należy także pamiętać o odpoczynku. Szukanie pracy jest to duży wysiłek, dlatego trzeba podzielić swój czas na aktywność zawodową i odreagowanie trudów dnia codziennego. Zwiększy to bowiem skuteczność działania i nie spowoduje zbyt szybkiego zniechęcenia. A to w poszukiwaniu zatrudnienia jest jedną z kluczowych rzeczy.